Senior seriespel

Uppgift:

Huvuduppgift är att planera och organisera klubbens seriespel för seniorer. F.n. ingår följande serier:

  • GGF-serierna (D50, D60, H22, H40, H50, H60, H70, H75, H80) som spelas utan handicap
  • Hcp serierna  (D50+, H60+) som spelas med handicap

Samverkar med Tävlingskommittén samt med andra senioraktiviteter, främst kategorigolfens Eternellerna, Antikrundan, Damgolfen, Herrgolfen.

Spelprogrammet fastställs i GGF's Seniorkommitté. Deltagare är Ordförande plus de seriespelande lagens lagledare.

 

Ordförande

Pia Ljungerwald, 0768-340200,
pia@nvm.se

Seriespelet 2022 - Spelprogram

Spelschema   T=Spelar på Torslanda        
    x=Spelar på annan bana              
    n=Ingen tävling, lag saknas            
    A=Arrangerar spelet på Torslanda        
Kategori D50 D60 H22 H40  H50 H60 H70 H75 H80 D50+ H60+
Div/Serie 2 1 3 3 3 3 3 3 1 4 3
Datum Dag                      
2022-05-13 fre  T  x  x  x  x  x    A      
2022-05-16 mån             x T x  A  
2022-05-20 fre      A             T  x
2022-05-30 mån            A  T  x    
2022-06-03 fre x    x x x   x          
2022-06-10 fre  A        x         x  T
2022-06-17 fre      x                
2022-06-20 mån                   x x
2022-06-27 mån              x x  x    
2022-07-01 fre  x  x    x x      A    
2022-08-08 mån                    x
2022-08-12 fre  x x x  T x  A        
2022-08-15 mån              x    
2022-08-19 fre                   x x
2022-08-26 fre       x            
2022-08-29 mån             x x x    
2022-09-02 fre  x   T      x          A
2022-09-05 mån                   x  
2022-09-09 fre    T    A  x            
2022-09-12 mån    A          x  x    
2022-09-16 fre        A  T          
2022-09-23 fre  x   x              

Seriespelets lagledare

Ledare Serie Kategori E-post Telefon
Ingrid Wallgren GGF D50 wallgren.ingrid@gmail.com 0736840429
Birgitta Sameby GGF D60 birgitta.sameby@vgregion.se 0705704250
Peter Nilsson GGF H22 Spetero@gmail.com 0702828099
Martin Esping GGF H40 esping@espcon.se 0709279293
Lars (CAPVinga) Johansson GGF H50 captwo@me.com 0705501591
Mats Ehrman GGF H60 mehrman57@gmail.com 0704165210
Claes Norrby GGF H70 claes.norrby@icloud.com 0709565612
Bernt Rosén GGF H75 mossfyndsbernt@hotmail.com 0736902738
Per Ljungberg GGF H80 perljungberg2@gmail.com 0704388833
Lena Andersson HCP D50+ lenande54@outlook.com 0709459723
Stephen Rayner HCP H60+ stephenlrayner@gmail.com 0733566412