Senior seriespel

Uppgift:

Huvuduppgift är att planera och organisera klubbens seriespel för seniorer. F.n. ingår följande serier:

  • GGF-serierna (D50, D60, H22, H40, H50, H60, H70, H75, H80) som spelas utan handicap
  • Hcp serierna  (D50+, H60+) som spelas med handicap

Samverkar med Tävlingskommittén samt med andra senioraktiviteter, främst kategorigolfens Eternellerna, Antikrundan, Damgolfen, Herrgolfen.

Spelprogrammet fastställs i GGF's Seniorkommitté. Deltagare är Ordförande plus de seriespelande lagens lagledare.

 

Ordförande

Hans Orrheim, 0702-935211,
hans_orrheim@hotmail.com

Seriespelet 2021 - Spelprogram

 

På grund av Covid så är de fem första spelomgångarna strukna.

Spelschema   T=Spelar på Torslanda        
    x=Spelar på annan bana              
    n=Ingen tävling, lag saknas            
    A=Arrangerar spelet på Torslanda        
Kategori D50 D60 H22 H40  H50 H60 H70 H75 H80 D50+ H60+
Div/Serie 2 1 4 3 3 3 4 3 1 3 4
Datum Dag                      
2021-04-23 fre     x x x x          
2021-05-07 fre                   x  
2021-05-10 mån             n x x   x
2021-05-21 fre x x               x  
2021-05-28 fre         x x         x
2021-06-04 fre x T n x   A          
2021-06-07 mån     A       n x T    
2021-06-14 mån                     x
2021-06-18 fre         T     A      
2021-06-21 mån                   x  
2021-06-28 mån             x x x    
2021-07-02 fre     T x   x A        
2021-07-04 sön                      
2021-08-02 mån                   x  
2021-08-06 fre x x   A   T         x
2021-08-09 mån             x x x    
2021-08-13 fre     x x x            
2021-08-16 mån                   T A
2021-08-20 fre x x               A T
2021-08-23 mån A           T x x    
2021-08-27 fre     x x x            
2021-09-03 fre           x       n n
2021-09-10 fre T x x   x       A    Final
2021-09-13 mån   A         x T x  Final  
2021-09-17 fre       T A x          
2021-09-24 fre x x                  

Seriespelets lagledare

Ledare Serie Kategori E-post Telefon
Ingrid Wallgren GGF D50 wallgren.ingrid@gmail.com 0736840429
Birgitta Sameby GGF D60 birgitta.sameby@vgregion.se 0705704250
Peter Nilsson GGF H22 Spetero@gmail.com 0702828099
Martin Esping GGF H40 esping@espcon.se 0709279293
Lars (CAPVinga) Johansson GGF H50 captwo@me.com 0705501591
Mats Ehrman GGF H60 mehrman57@gmail.com 0704165210
Claes Norrby GGF H70 claes.norrby@icloud.com 0709565612
Bernt Rosén GGF H75 mossfyndsbernt@hotmail.com 0736902738
Per Ljungberg GGF H80 perljungberg2@gmail.com 0704388833
Lena Andersson HCP D50+ lenande54@outlook.com 0709459723
Stephen Rayner HCP H60+ stephenlrayner@gmail.com 0733566412