Tävlingsprogram 2018

Årets tävlingsprogram är en vidareutveckling av tävlingsprogrammet för 2017, där vi försökt dra slutsatser av förra årets tävlingar. Även i år är programmet fyllt av roliga utmaningar för alla golfare. Förutom kategorigolfen (Herr, Dam, Junior, Antikrunda samt Eternellerna), står vi som arrangör för 3 juniortävlingar samt seriespel i många klasser. Vi kommer dessutom att genomföra ett 20-tal klubbtävlingar också 2018. Vi fortsätter arrangerar en Plusklubbstävling tillsammans med övriga Plusklubbar. Den tävlingen kommer att spelas på samtliga 4 banorna under sammanlagt 4 dagar uppdelat på 3 helger. Klubbmästerskap är som vanligt scratchtävlingar, men kommer liksom förra året att kombineras med handicaptävlingar i samband med kategori-KM. Kortbane-KM och Putt-KM kommer att genomföras. Redan från 1/4 kommer de flesta av tävlingarna finnas bokningsbara i GIT. Nedan kommer en översikt på tävlingarna som vi självklart varmt vill rekommendera.

Tävlings datum     Veckodag       Tävlings Namn                                   Spelform                             Spelarkategori                  Ansvarig         Tävlings-ledare       Starters               Noteringar
2018-05-01          tisdag           Matchspel Cup:en, Par-spel                  Match * 2                            En Klass                           TK                    HO                        ——                   
2018-05-05          lördag           Handigolf dag 1                                    1-18 hål, singel dag 1         5 Klasser                          TK                    LÅE                       ES                     Caddies: GD, CN, TH,
2018-05-06          söndag          Handigolf dag 2                                  19-36 hål, singel dag 2         5 Klasser                          TK                    LÅE                       ES                      EK, EL, ANL, CH, IG, IM
2018-05-20          söndag          Hisingsmästerskapet                           Parspel, 2-manna scramble   Alla                                  TK                    EK, CP                   CN, TH               
2018-06-01          fredag           Göteborgsgolfen                                 Bästboll                              Valfria par                        GGF                  Kansliet / SR          CB, JOE
2018-06-03         söndag           Singeltävling (+ lag)                           Slaggolff + lag                     Herr resp Dam                  TK                    ABL                      AGD, EBL, EH, JW
2018-06-08         fredag            Junior utmaningen                              Scramble                             Par ( I senior + 1 Junior)   TK/Junior          HH                       — —                    Även juniorer
2018-06-13         onsdag           Ladies Invitational                              Bästboll                               Par, medl+inbjuden           DMG                 DMG                    DMG                    
2018-06-24         söndag           Två generationer                                Greensome                          2 generationer, fritt           TK                    IW                       IM, TH
2018-07-01         söndag           Kategori KM - Herrar och Damer          Singel                                 Dam/Herr                         TK                    ÅS                       AK, HA, LS, WB
2018-07-23         måndag          Irish Rumble                                      Irish rumble                         4-mannalag                      DMG                 LO                       CB, CH                 Golf Veckan
2018-07-24         tisdag             Singeltävling. Flaggtävling                  Singel                                 A,B,C-klass                       TK                   LÅE                       CH
2018-07-25         onsdag           Innesvingens Masters                         Bästboll                              Alla                                  JNG                  JNG                      JNG                      
2018-07-26         torsdag          Magnussons UR Challenge                   Parspel 3 x 9 hål                  A,B                                   TK                   LÅE                       Shot gun
2018-07-27        fredag             Scramble                                          3/4-manna Scramble            Blandade lottade lag          HRG                 LÅE                      Shot gun
2018-08-11         lördag            KM - Herrar, Damer och Junior dag 1   Singel                                  Herr-Herrjunior - 36 hål

                                                                                                                                                Dam-Damjunior - 18 hål      TK                   SR                                                    Även juniorer
2018-08-12         söndag           KM - Herrar, Damer och Junior dag 2   Singel                                Efter cut - 18 hål                 TK                   SR                                                    Även juniorer
2018-08-26         söndag          Fixer Open                                         Irish Greensome                 Par, herr resp dam               TK                   BOE, EE                CB, JOE
2018-09-02         söndag          Sillslaget                                           3 x 6 hål (BB, GS, FS)          Mixed                                 TK                   CP                        CN, ALL
2018-09-09         söndag          Äkta Make tävling - Olka Resor            Greensome                         Par, make/sambo                 TK                  AD                        HAH, JB, LH, LS
2018-09-23         söndag          Sensommarslaget                              Singel                                 A,B,C-klass                         TK                  GD                       ADS, AK, EH, HA
2018-09-30         söndag          Hummergolfen                                   Bästboll                              Par, make/sambo                 TK                  SC                        EL, ANL,UC
2018-10-07         söndag          Årets Match                                       Match                                 Dam mot herr                     Senior             HO                       ——
2018-10-14         söndag          Funktionärsgolfen, shotgun                Spelform                            En klass                              Styrelsen         Styrelsen              Styrelsen
2018-12-02         söndag          Adventsgolfen                                   Scramble                           A,B-klass => 1 klass            Trivsel                                         ——


2018-05-27         söndag         Plus-klubbstävling på Lerjedalen         Parspel                               Valfria par inom +klubbar      TK                 ——                      ——                                  Ej på Torslanda
2018-06-02         lördag          Plus-klubbstävling på Ale                    Parspel                               Valfria par inom +klubbar      TK                ——                      ——                                   Ej på Torslanda
2018-06-09         lördag          Plus-klubbtävling Torslanda                Parspel 6+6+6                     Valfria par inom +klubbar      TK                LÅE, SR                — —                          Avgiften är för alla tävlingar i Plus-touren
2018-06-16         lördag          Plus-klubbstävling på St Lundby         Parspel                                Valfria par inom +klubbar      TK                 ——                     ——                                   Ej på Torslanda


2018-05-01         tisdag          Torslanda First of May Trophy 36 hål, slagspel, singel                       Junior                                  Junior           Junior                   Junior                                       Junior Tävling
2018-06-15         fredag         Scandia Cup klubbkval                        Singel                                  Junior                                  Junior           Junior                   Junior                                       Junior Tävling
2018-06-17         söndag        Short game tour                                 Singel - Korthålsbana            Junior                                  Junior           Junior                  ADS, AGD, EF, EH, FJ, HA, HAH   Junior Tävling
2018-06-29         fredag         SGF Tour First                                    Singel                                  Junior                                  Junior           Junior                   Junior                                       Junior Tävling

Anders Davidsson                                      anders.davidsson@outlook.com                 +46 725 152816                 AD
Annelie Eriksson                                        annelie.eriksson@live.se                           +46 736 795544                 AE
Ann-Britt Lundqvist                                   annbritt_7@hotmail.com                            +46 708 320301                ABL
Bengt Eriksson                                         bengt.eriksson@sca.com                            +46 705 860118                BEE
Bo Edvardsson                                          edvardsson3@spray.se                              +46 735 032503                BOE
Claes Palm                                               palm.claes@telia.com                                +46 703 293027                CP
Erik Kåreby                                              kaareby@hotmail.com                               +46 705 344056                EK
Eva Eliasson                                             eliasson.eva6@gmail.com                          +46 706 735310                EE
Göran Dahlman                                        gdss@swipnet.se                                       +46 706 649770               GD
Hans Orrheim                                          hans_orrheim@hotmail.com                        +46 702 935211               HO
Håkan Hakeröd                                        hakan.hakerod@ncc.se                                                                      HH
Ingrid Wallgren                                        ingrid.wallgren@zooma.se                          +46 736 840429               IW
Lars-Åke Elfvelin                                      lelfvelin@outlook.com                                +46 763 181844               LÅE
Lena Olesen                                            marathonlena@gmail.com                           +46 709 694562               LO
Stephen Rayner                                      stephen.rayner@telia.com                           +46 733 566412               SR
Sune Carlsson                                         suneallan@gmail.com                                 +46 709 468611               SC
Tommy Nilsson                                        ommyn@telia.com                                     +46 706 649770                TN
Åke Svensson                                         ake.karl.svensson@telia.com                       +46 708 565340               ÅS


Alf Liikamaa                                           alf.liikamaa@comhem.se                             +46 707 434265               ALL
Anders Lomander                                   anders.lomander@france-sped.se                 +46 708 621168              ANL
Anita Vagelin                                          anita@vagelin.com                                     +46 703 924833               AV
Annelis Munk                                         annelismunk@hotmail.se                              +46 704 910121              AM
Bengt Isaksson                                      bengt_isaksson_25@hotmail.com                  +46 708 150275              BI
Bitte Elfvelin                                          belfvelin@hotmail.com                                 +46 736 524413              BE
Christer Bengtsson                                 christer.bengtsson@besema.se                      +46 706 977595             CB
Susan Hansson                                      suhan11@hotmail.se                                    +46 706 8674036           SH
Claes Holm                                           claes.holm@volvocars.com                            +46 708 200044             CH
Claes Norrby                                        claes.norrby@icloud.com                               +46 709 565612              CN
Elisabeth Schenström                            elisabeth.schenstrom@telia.com                    +46 709 239234              ES
Eva Lomander                                      eva.lomander@hotmail.com                           +46 707 334459              EL        
Fredrik Svensson                                  Fredrik.svensson2@swerock.se                      +46 725 333765              FS
Irene Glavinger                                    ireneglavinger@gmail.com                             +46 706 828875              IG
Irene Mathiasson                                  irene.mathiasson@hotmail.com                     +46 707 190785              IM
Jan-Olov Eriksson                                 pappabest48@hotmail.com                            +46 708 616659             JOE
Marita Björneborn                                marita.bjorneborn@goteborgenergi.se            +46 704 628137             MB
Mats Ehrman                                       mats.ehrman@saabgroup.com                       +46 734 379050             ME
Nils Lundqvist                                      750lundqvist@telia.com                                 +46 703 752663             NL
P-O Johansson                                     ruskprick@telia.com                                      +46 738 401124             PJ
Thomas Hansson                                 thansson48@gmail.com                                  +46 735 305194            TH
Ulla Carlsson                                       hanna.l.carlsson@live.se                                +46 700 920554            UC
Ulrika Ingmyr                                      ulle_i@yahoo.com                                         +46 707 967705            UI

Adam Segram                                                                                                        +46 706 810596            ADS
Agnes Danielsson                                                                                                   +46 738 159923            AGD
Albin Kihl                                                                                                               +46 708 576902            AK
Ëbba Luttu                                                                                                             +46 706 496563            EBL
Elsa Fjordstrand                                                                                                      +46 702 023502           EF
Erik Hulthén                                                                                                           +46 703 909748           EH     
Filippa Jansson                                                                                                       +46 739 178008           FJ
Hampus Allenborg                                                                                                  +46 725 592611           HA
Hanna Hakeröd                                                                                                      +46 761 719290           HAH
Jacob Wallgren                                                                                                       +46 766 530563           JW
Jonas Blom                                                                                                            +46 723 104833           JB
Lovisa Hakeröd                                                                                                       +46 723 239280          LH
Ludvig Sernhede                                                                                                    +46 760 259070          LS
Wilma Berg                                                                                                            +46 708 895562         WB

Torslanda Golf Kommitté:er Mail Adress Telefon nummer Initialer
Göran Dahlman                                  gdss@swipnet.se                                           +46 706 649770         HRG
Lena Olesen                                       marathonlena@gmail.com                              +46 709 694562        DMG
Ann-Britt Lundqvist                            annbritt_7@hotmail.com                                 +46 706 828875        ETG
Per Ljungberg                                    lelfvelin@outlook.com                                     +46 763 181844        ATG
Håkan Hakeröd                                  hakan.hakerod@ncc.se                                                                   JNG
Hans Orrheim                                    hans_orrheim@hotmail.com                            +46 702 935211        SES