Seniorkommittén

Uppgift:

Seniorkommitténs huvuduppgift är att Planera och organisera klubbens seriespel för seniorer. F.n. ingår följande serier:

  • GGF-serierna (D50, D60, D70, H22, H40, H50, H60, H70, H75) 
  • Hcp serierna "klubbar emellan" (D50+, H55+).

Seniorkommittén samverkar med andra senioraktiviteter, främst kategorigolfens Eternellerna, Antikrundan, Damgolfen, Herrgolfen.

Ordförande

Hans Orrheim, 0702-935211,
hans_orrheim@hotmail.com

Seriespelet 2019 - Schema

 

Spelschema   T=Spelar på Torslanda        
    x=Spelar på annan bana        
    A=Arrangerar spelet på Torslanda        
Kategori D50 D60 D70 H22 H40  H50 H60 H70 H75 D50+ H55+
Div/Serie 3 2 2 4 2 3 3 3 2 2 3
Datum Dag                      
26-apr fre       x x x          
29-apr mån     x         x x    
03-maj fre                     x
10-maj fre x x A       T        
13-maj mån     x         x x T A
17-maj fre                     x
24-maj fre x T   x x x x A      
03-jun mån     x     A     T x  
10-jun mån   x               A T
14-jun fre T       A x          
17-jun mån               x   x  
28-jun fre       x x   x        
05-aug mån                 x x  
09-aug fre x x   x x x   x      
12-aug mån             x        
16-aug fre A     x T           x
26-aug mån   A x         T x x  
30-aug fre x x       x x        
06-sep fre                     x
09-sep mån                   Final  
13-sep fre       x x           Final
16-sep mån     T       A x x    
20-sep fre x x       T x   A    

Seriespelsledare

Ledare Serie Kategori Mejl Telefon
Lena Clausen GGF D50 lena.clausen@volvo.com 0739021463 
Irene Glavinger GGF D60 ireneglavinger@gmail.com 0706828875
Ann-Britt Lundqvist GGF D70 annbritt_7@hotmail.com 0708320301
Peter Nilsson GGF H22 Spetero@gmail.com 0702828099
Lars "CAP Vinga" Johansson GGF H50 capvinga@hotmail.com 0705501591
Martin Esping GGF H40 esping@espcon.se 0709279293
Jan Svensson GGF H60 jan.i.svensson@telia.com 0705172341
Bernt Rosén GGF H70 mossfyndsbernt@hotmail.com 0736902738
Sune Carlsson GGF H75 suneallan@gmail.com 0709468611
Lena Andersson HCP D50+ lenande54@outlook.com 0709459723
Stephen Rayner HCP H55+ stephen.rayner@telia.com 0733566412