Seniorkommittén

Uppgift:

Seniorkommitténs huvuduppgift är att Planera och organisera klubbens seriespel för seniorer. F.n. ingår följande serier:

  • GGF-serierna (D30, D50, D60, D70, H40, H50, H60, H70, H75) 
  • Hcp serierna "klubbar emellan" (D50+, H55+).

Seniorkommittén samverkar med andra senioraktiviteter, främst kategorigolfens Eternellerna, Antikrundan, Damgolfen, Herrgolfen.

Ordförande

Hans Orrheim, 0702-935211,
hans_orrheim@hotmail.com

Seriespelet 2017 - Schema

 

 

Spelschema     T=Spelar på Torslanda        
      x=Spelar på annnan bana        
      A=Arrangerar på Torslanda        
Datum Dag D30 D50 D60 D70 H40 H50 H60 H70 H75 D50+ H55+
28-apr fre T x x A A x x T      
05-maj fre A       T           x
08-maj mån       x         x x  
15-maj mån             x x      
19-maj fre x x x   x x       T
22-maj mån       x         x T A
09-jun fre         x           x
12-jun mån                   x  
16-jun fre x T       x x A      
19-jun mån   A x x       x T    
28-jul fre         x x x        
31-jul mån     x x         x x  
04-aug fre                     x
07-aug mån               x      
11-aug fre x x                  
14-aug mån                   x  
18-aug fre           x         x
21-aug mån     T x     A x x    
25-aug fre   x         T   A    
28-aug mån                   x  
01-sep fre x       x           x
11-sep mån     x x       x x Final  
15-sep fre x x A   x T x       Final

 

Seriespelsledare

Ledare Serie Kategori Mejl Telefon
Linda Nilsson GGF D30 linda.nilzon@live.se 0709492712
Lena Clausen GGF D50 lena.clausen@volvo.com 0739021463
Pia Ljungerwald GGF D60 pia@nvm.se 0768340200
Ann-Britt Lundqvist GGF D70 annbritt_7@hotmail.com 0708320301
Martin Esping GGF H40 esping@espcon.se 0709279293
Anders Engelbrektsson GGF H50 anders@ibe.se 0709779652
Jan Svensson GGF H60 jan.i.svensson@telia.com 0705172341
Bernt Rosén GGF H70 mossfyndsbernt@hotmail.com 0736902738
Sune Carlsson GGF H75 suneallan@gmail.com 0709468611
Ulf W Johansson HCP H55+ ulfwilhelm@yahoo.se 0733680515
Lena Andersson HCP D50+ lenande54@outlook.com 0709459723
Hans Orrheim - Ordf hans_orrheim@hotmail.com 0702935211