Seniorkommittén

Uppgift:

Seniorkommitténs huvuduppgift är att planera och organisera klubbens seriespel för seniorer. F.n. ingår följande serier:

  • GGF-serierna (D50, D60, D70, H22, H40, H50, H60, H70, H75) 
  • Hcp serierna "klubbar emellan" (D50+, H60+).

Seniorkommittén samverkar med Tävlingskommittén samt med andra senioraktiviteter, främst kategorigolfens Eternellerna, Antikrundan, Damgolfen, Herrgolfen.

Ordförande

Hans Orrheim, 0702-935211,
hans_orrheim@hotmail.com

Seriespelet 2020 - Schema

Spelschema   T=Spelar på Torslanda          
    x=Spelar på annan bana                
    n=Ingen tävling, lag saknas              
    A=Arrangerar spel på Torslanda          
Kategori D50 D60 D70 H22 H40  H50 H60 H70 H75 H80 D50+ H60+
Div/Serie 2 1 2 4 3 2 4 4 3 1 3 4
Datum Dag                        
24-apr fre x T   n x x x          
04-maj mån     x         x x T    
08-maj fre           T         x x
15-maj fre x     T x   x          
18-maj mån     T         x x x    
25-maj mån                     x  
29-maj fre   x                   x
12-jun fre x x                    
15-jun mån                       x
26-jun fre       n x x x       x  
29-jun mån     x         x x x    
15-jun mån                        
03-aug mån                     x x
07-aug fre T x   x x x            
10-aug mån     x           x x    
14-aug fre             T          
17-aug mån               n     T  
21-aug fre       x x             T
28-aug fre   x       x x          
30-aug sön x                      
31-aug mån     x         T x x    
04-sep fre           x         n n
11-sep fre x       T             Final
14-sep mån                     Final  
18-sep fre   x   x     x          
21-sep mån     x         x T x    

Seriespelsledare

Ledare Serie Kategori E-post Telefon
Lena Clausen
GGF D50 lena.clausen@volvo.com 0739021463 
Birgitta Sameby GGF D60 birgitta.sameby@vgregion.se 0705704250
Anneli Eriksson (backup) GGF D60 annelie.eriksson@live.se 0736795544
vakant GGF D70    
Peter Nilsson GGF H22 Spetero@gmail.com 0702828099
Martin Esping GGF H40 esping@espcon.se 0709279293
Lars (CAPVinga) Johansson GGF H50 capvinga@hotmail.com 0705501591
Mats Ehrman GGF H60 mehrman57@gmail.com 0734379050
Jan Svensson GGF H70 jan.i.svensson@telia.com 0705172341
Bernt Rosén GGF H75 mossfyndsbernt@hotmail.com 0736902738
Per Ljungberg GGF H80 perljungberg2@gmail.com 0704388833
Lena Andersson HCP D50+ lenande54@outlook.com 0709459723
Stephen Rayner HCP H60+ stephenlrayner@gmail.com 0733566412