Stora banan

Startider: Starttider på stora banan är 16:30 – 18:00, utom den fredag då vi spelar Skandia Cup. Under sommaren är vår ambition att ordna extra fredagstävlingar som ännu inte finns i programmet nedan.

Anmälan: Anmälan görs på golf.se fram till och med 23:59 onsdagen före den aktuella fredagen.  Startlistan publiceras sen torsdag kl 18:00.  Man anmäler sig individuellt och i par beroende på hur tävlingsledningen lagt upp det; tävlingsledningen sätter ihop lagen då man anmäler sig individuellt.

Resultat:  Resultaten finns i GIT och order-of-merit kommer att finnas på anslagtavlan och på hemsidan.

Tävlingsprogram 2017

Hål Vecka Datum Tävling  Spelform
10 16 21-apr Fredagstävling 1 Pb
1 17 28-apr Fredagstävling 2 Slaggolf
10 18 05-maj Fredagstävling 3 Bästboll
10 20 19-maj Fredagstävling 4 Pb
1 21 26-maj Fredagstävling 5 Slaggolf
10 22 02-jun Fredagstävling 6 Alla på lilla
10 24 16-jun ScandiaCup Slaggolf
10 32 11-aug Fredagstävling 7 3 klubbor+putter från röd
10 34 25-aug Fredagstävling 8 KM-alla från röd tee, Slaggolf
1 35 01-sep Fredagstävling 9 Irish greensome
10 36 08-sep Fredagstävling 10 Pb
1 37 15-sep Fredagstävling 11 Slaggolf
10 38 22-sep Fredagstävling 12 Scramble

 

Resultat 16/6 2017 - Skandia Cup 18 hål BRUTTO

P16
1. Albin Kihl 74 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval

P15
1. Erik Hulthén 82 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
2. Hampus Allenborg 86 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
3. Rasmus Niklasson 94 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
4. Adam Segram 97 slag - RESERV
5. Adrian Kjellberg 102 slag - RESERV

F15
1. Agnes Danielsson 82 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
2. Wilma Berg 85 slag  - vidare till Skandia Cup Regionkval

P14
1. Noah Remmelgas 89 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
2. Alexander Kjellberg 90 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
3. Dennis Holmström 95 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
4. Axel Olsson 98 slag - RESERV

F14
1. Filippa Jansson 86 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
2. Elsa Fjordstrand 92 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
3. Hanna Hakeröd - RESERV

P13
1. Hannes HeyneSundqvist 90 slag
2. Oscar Lind 91 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
3. Alvar Kemlin 99 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
4. Anton Brandt 99 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
5. Oliver Johansson 99 slag - vidare till Skandia Cup Regionkval
6. Axel Ståhlgren 101 slag - RESERV
7. Gustav Krook 103 slag - RESERV

Fredagstävling 16/6 18 hål Slaggolf

A-klass (HCP < 28)
1. Agnes Danielsson 68 slag
2. Dennis Holmström 68 slag
3. Erik Hulthén 69 slag

B-klass (HCP >28)
1. Dennis Halalkic 66 slag
2. Gustav Krook 74 slag
2. Frida Milefors 74 slag

 

Totalställning 2017 hittar du i pdf-filen längst ner. Av årets 12 tävlingar så räknas de 10 bästa in i totalen.